30 września o północy zakończył się etap ładowania zdjęć w ramach tegorocznego konkursu. Czas na pierwsze podsumowania.

Dzięki edycji 2013, zasoby Wikimedia Commons powiększyły się o 47 976 zdjęć polskich zabytków, które załadowało łącznie 592 uczestników. Jednocześnie polski konkurs zajął (ponownie) zdecydowanie pierwsze miejsce wśród analogicznych konkursów prowadzonych w łącznie 52 krajach na świecie w ramach projektu Wiki Loves Monuments.

W ramach polskiego konkursu najwięcej plików, bo aż 8386, załadowała Barbara Maliszewska deklasując zarówno polską jak i międzynarodową konkurencję. Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku zajęła Jolanta Dyr, natomiast trzecie użytkownik Halicki. Pełny ranking dostępny jest na stronie statystyk. W ramach polskiego konkursu załadowano ponad 151 GB zdjęć, co dało nam drugą pozycję za Niemcami.

Obecnie powoli zaczyna się proces wstępnej selekcji najlepszych zdjęć przez zespół wikipedystów. Ich zadaniem jest wyeliminowanie zdjęć mających podstawowe wady takie jak błędy perspektywy, nieostrość, przepalenia, błędy kompozycji, itp. oraz pozostawienie pozostałych do oceny całej komisji, która wybierze wstępnie swojej propozycje najlepszych zdjęć. Propozycje te zostaną przedyskutowane na żywo na spotkaniu jury 12 października w Warszawie.

Termin ogłoszenia wyników i wręczenia nagród zostanie podany wkrótce.