Do udziału w naszym konkursie zachęca również Międzynarodowe Centrum Kultury z Krakowa. Jako partner, MCK organizuje we wrześniu dwa spacery związane z wystawą „Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)”.

Śladami architektury totalitarnej w Krakowie
8 września, godz. 11.00
Start: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Jesienią 1939 roku Adolf Hitler podniósł Kraków do rangi stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Ta niechciana stołeczność przyniosła zasadnicze konsekwencje urbanistyczne. Kraków, podobnie jak Berlin, Monachium i Norymberga, a po Anschlussie Austrii także Linz, miał otrzymać nowy „szlif” urbanistyczny w wielkim stylu, który uczyniłby z niego „wzorowe miasto niemieckie”. Planowano m.in. stworzenie dzielnicy rządowej na Błoniach i realizację niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na zachód od placu Inwalidów. Plany te nie zostały wcielone w życie, jednak możemy doszukać się pewnych materialnych śladów tego „niechcianego dziedzictwa” i właśnie tym tropem będzie prowadzić trasa naszego spaceru.
Spacer rozpoczyna się o godzinie 11.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury
Obowiązują zapisy: warsztaty[at]mck.krakow.pl

Prowadzenie: Helena Postawka-Lech

 

Twierdza Kraków na celowniku
22 września, godz. 11.00

Terytorium dzisiejszej Polski to szczególny skansen europejskiej architektury obronnej. Odnajdziemy tu przykłady różnych stylów, epok oraz proweniencji. Najwięcej obiektów pochodzi z okresu od II poł. XIX w. do 1914 r. Jednym z nich jest Twierdza Kraków.

Decyzję o jej budowie podjął cesarz Franciszek Józef I w 1850 r. Miasto otoczone zostało 3 pierścieniami umocnień, których budowę ukończono w 1916 r. W rezultacie podjętych działań przed I wojną światową, powstała w Krakowie jedna z największych twierdz europejskich. Zajmowała obszar ponad 500 km², jej obwód liczył ok. 60 km.

Obecnie Twierdza Kraków to około 180 różnego typu obiektów: fortów, baterii, schronów, mostów. Ostatnimi czasy mimo wielu pozytywnych przykładów podejmowanych działań zabezpieczających, proces destrukcji materialnej fortów narasta. Walka o przestrzeń w mieście i jego najbliższym otoczeniu oraz ciągły proces rabunku wyposażenia obiektów przyczyniają się do stopniowego znikania obiektów fortecznych z krajobrazu Krakowa. Miejmy nadzieję, że wyprawa 22 września nie będzie jedynie dokumentacją dziedzictwa znikającego.

Prowadzenie: Ewa Wojtoń

Na wycieczki obowiązują zapisy, więcej informacji na stronie organizatora.