Tegoroczny wrzesień na Śląsku zapowiada się bardzo ciekawie dla wszystkich fanów zabytków. We współpracy ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” przygotowaliśmy dla was trzy wydarzenia w regionie.

fot. Jan Mehlich (CC-BY-SA 3.0)

Już 7 września zapraszamy na spacer „Szlakiem Katowickiej Moderny” pod przewodnictwem pracownika Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, mgr Anny Syski. Powstały w 2010 roku szlak składa się 16 budynków wybranych spośród zabudowy z lat 20. i 30. Są to obiekty prezentujące różnorodność funkcjonalno-użytkową o unikatowej, międzywojennej architekturze modernistycznej, dzięki której Katowice nazywane były „polskim Chicago”

W trakcie spaceru uczestnicy będą mogli sfotografować obiekty modernistyczne wpisane do rejestru zabytków oraz poznać ich historię. Zbiórka uczestników przy fontannie na placu Andrzeja o godzinie 12.00.

fot. Jan Mehlich (CC-BY-SA 2.5)

Tydzień później, 14 września, w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbędą się „wikiwarsztaty w skansenie”. Dzięki nim będzie można się dowiedzieć jak zrobić dobre zdjęcia architektury (zajęcia prowadzą fotografowie GPE) oraz jak poradzić sobie w meandrach edytowania Wikipedii (do dyspozycji wikipedyści z dużym doświadczeniem). Oczywiście nie zabraknie części praktycznej, czyli robienia zdjęć skansenu. Dzięki wikipedystom będzie można także przesłać wykonane fotografie do Wikimedia Commons.

Dla autora najlepszych zdjęć przewidziana jest nagroda w postaci wydawnictw Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.

fot. Bazie (CC-BY-SA 3.0 Polska)

Natomiast 28 września zapraszamy do zabytkowych drewnianych kościołów. Dla uczestników konkursu „Wiki Lubi Zabytki” otwarte zostaną kościoły m.in. w Sierakowicach i Rudzińcu (powiat gliwicki). W kościołach czekać będą pracownicy Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” służąc informacjami dotyczącymi obiektów.

Szczegółowe informacje, w tym miejsca i godziny otwarcia kościołów umieszczone zostaną na stronach internetowych Centrum oraz na naszym Facebooku.